Zika Virüsünden Korunma Tavsiyeleri

zika virüsü korunma yolları

Zika virüsü, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamada dünya genelinde 13 ülkede görülmüştür. Bu virüsün neden olduğu hastalık, Güney Amerika’da daha hızlı yayıldığı haberleri geliyor. Ayrıca Zika virüsü Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları ve Orta Amerika’da da görülüyor. Doktorlara göre hastalık riski 2010 yılından beri 30 kat artmıştır.

Peki, Zika belirtileri Nedir? Ateş, ciltte kızarıklık, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hastalık belirtilerinden bir kaçı. Ama hastalık hamile kadınlar için ciddi şekilde tehlikeli olabilir. Yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıkan veriler, Zika ile birlikte Mikrosefalinin yani kafaları anormal şekilde küçük doğan bebek sayısının arttığını gösteriyor. Bu bebeklerin beyinleri de tam olarak gelişmemiş olduğu için hastalık ölümle sonuçlanabiliyor.

Zika virüsü nasıl yayılıyor?
Zika virüsü genellikle Dang Humması yada Sarı Humma bulaştıran Aedes cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşıyor. Zika aslında yeni bir virüs değil. İlk olarak zika virüsü nerede çıktı diye sorarsanız, 1947’de Uganda’da Zika ismindeki ormanlarda yaşayan maymunlarda bulundu. Ancak insanlarda büyük bir Zika salgını görülmemiştir. Bu yüzden virüs hakkında bildiklerimizde sınırlı.

aedes sivrisineği

Virüs başta Latin Amerika’da (Brezilya’da) olmak üzere 20 den fazla ülkeyi etkiledi. Uzmanlar virüsün Asya ve Avrupa’da, Aedes sivrisineklerinin yaşadığı ülkelerde de yayılabileceğini söylüyor. Hamile değilseniz ya da yakın zamanda hamile kalmayı planlamıyor sanız, Zika virüsü sizin için tehlikeli sayılmaz. Hastalık, virüsü taşıyan her 5 kişiden sadece birinde belirtilerini gösteriyor.

Şu an Zika aşısı yada tedavi yöntemi bulunmuyor.

Bu hastalıktan nasıl korunacağız? Zika virüsü, sivrisinekler yoluyla bulaştığı için kendinizi bu virüsten korumak için şu önlemleri almanızı tavsiye ederim.

  Yeni Ürün : Pepsi Maden Suyu

Zika virüsünden korunmak için neler yapılabilir?

Kendinizi korumanın en iyi yolu sivrisineklerden korunmaktır. Bunun içinde şunlar yapılabilir;

 • Sinek kovucu solüsyonlar kullanın.
 • Sivrisinekler tarafından ısırılmamak için gerekli tüm önlemleri alın.
 • Uzun kollu kıyafetler ve pantolon giyin.
 • Kapı ve camlarınıza tel takın.
 • Evinizde durgun su barındıran yani, sivrisinek larvasının bulunabileceği saksı ve kovaları kontrol edin.
 • Sivrisineklerin üremesini engellemek için yaşadığınız alanın yakınındaki sulak alanları kurutun.
 • Su tankları ve oluklarını temizleyin.
 • Çöplerde sivrisineklerin üremesi için uygun ortam oluşturur. Bu nedenle çöp poşetleri ve çöp kovalarının ağzını sıkıca kapatın.
 • Evlerde kullanılabilecek bir çok çeşit sinek kovar cihazı, elektronik sinek kovucu aletler bulunuyor. Bunları kullanın.
 • Virüsü kaptıysanız, başkalarına da bulaşmasını engellemek için hastalığın ilk haftası sivrisinekler tarafından ısırılmamaya çalışın.
 • Hastalık riski olan bölgelere seyahat etmeyin.

 

 

Benzer İçerikler

4 thoughts on “Zika Virüsünden Korunma Tavsiyeleri

 1. Afrikada da ne pis hastalığı ararsan var ama Türkiye’de bir kişide bile görülmez diye tahmin ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir